back to top
17.9 C
Brno
Středa, 16 dubna, 2025

Proč nás fascinují horory: Psychologie strachu v praxi

Redakční výběr

PR články

Horory nás děsí, ale zároveň přitahují. Sedíme napjatě u obrazovky, i když víme, že každou chvíli vyskočí něco děsivého. Někteří lidé milují knihy plné temnoty, jiní se dobrovolně vydávají do strašidelných domů. Ale proč? Proč máme chuť bát se, i když nás strach obvykle nutí utéct? Odpověď se skrývá hluboko v naší psychice.

Strach jako nástroj přežití

Strach není jen negativní emoce – je to důležitý evoluční mechanismus, který nás chrání před nebezpečím. V dávných dobách nám umožňoval přežít: když se v lese ozval praskot větve, tělo okamžitě reagovalo – buď útěkem, nebo bojem. Tato reakce se nazývá „fight or flight“ (bojuj nebo uteč) a je stále hluboko zakořeněná v našem mozku.

Při sledování hororu se aktivuje podobná reakce – tělo vylučuje adrenalin, srdce se rozbuší a dlaně zvlhnou. Rozdíl je ale v tom, že jsme zároveň v bezpečí. Mozek si uvědomuje, že jsme v kině nebo doma na gauči, a tak se tato zkušenost mění na vzrušující zážitek.

Proč si dobrovolně pouštíme horory?

  • 👉 Bezpečný adrenalin – Zažíváme silné emoce bez reálného rizika. Je to jako jízda na horské dráze.
  • 👉 Katarze – Horory nám umožňují uvolnit napětí a ventilovat potlačené emoce.
  • 👉 Zvědavost – Lidská mysl je fascinována temnotou, neznámem a tabu.
  • 👉 Sociální zážitek – Sdílený strach sbližuje – proto je sledování hororu s kamarády tak populární.
  • 👉 Pocit kontroly – Můžeme film kdykoli vypnout nebo přerušit. Máme strach pod kontrolou.

Co se děje v hlavě, když se bojíme?

Když sledujeme něco děsivého, aktivuje se amygdala – část mozku zodpovědná za zpracování emocí. Zároveň se zvyšuje hladina adrenalinu a kortizolu. Mozek ale také uvolňuje dopamin, což je chemická látka spojená s pocitem odměny. To vysvětluje, proč po hororu často cítíme úlevu, ba dokonce euforii.

Existují rozdíly mezi pohlavími?

Studie ukazují, že muži častěji vyhledávají horory kvůli vzrušení, zatímco ženy se zaměřují na příběh a emocionální prožitek. Obě skupiny ale mají společný zájem – touhu po intenzivním zážitku a po překročení hranic běžného každodenního prožívání.

Horory jako metafora

Hororové příběhy často odrážejí naše vnitřní strachy – smrt, samotu, šílenství, neznámo. Mnohé horory nejsou jen o strašidlech, ale o lidské psychice, traumatech a společenských tématech. Filmy jako ‚Jsem legenda‘, ‚Dětská hra‘ nebo ‚Get Out‘ ukazují, že i v těch nejděsivějších scénách je skrytá hlubší výpověď o člověku a společnosti.

Bát se může být osvobozující

Horory nám připomínají, že strach je součástí života. A když se mu postavíme – byť jen na obrazovce – získáváme nad ním moc. Takže až příště budeš váhat, jestli si pustit další horor, pamatuj: možná právě díky tomu se budeš cítit silnější, živější a paradoxně klidnější.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

Redakce doporučuje

Kontakt

Provozovatelem všech webů je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA
U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659
DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:
2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP
Kontaktovat nás můžete na mailu:  
Redakce: redakce@pressmedia.net

Všechny další frekventované otázky jak služba funguje a jak provést objednávku naleznete zde.