back to top

Spoření pro děti: Jaké jsou možnosti a jak začít?

S příchodem nového potomka je pro mnohé rodiče nejsilnějším přáním zajistit mu budoucnost v lepším, blyštivějším světle, než mají oni sami. Peněz ale nikdy není nazbyt, proto čím dříve se spořením pro své potomky začnete, tím lepší start do života jim můžete dopřát. Kde začít a jaké jsou možnosti?

Dobré hospodaření s penězi je tím nejlepším základem, který můžete dětem předat

Nejprve bychom se měli zamyslet nad tím, jakým způsobem naše děti vedeme k hospodaření a samotným úsporám. Pokud rodič věnuje veškerou energii do toho, aby dokázal svým dětem naspořit co nejvíc, obětuje tolik času, aby se jednou měli jeho potomci líp, ale už jim neukáže, jak s penězi zacházet, může jednou litovat. Děti se učí především nápodobou. A finanční gramotnost patří mezi znalosti, bez kterých je život o poznání obtížnější.

Všichni tušíme, že spoření stojí především na vlastním odříkání. Ale ne vždy. Pokud se nebojíme a dokážeme se naučit principy fungování finančního trhu, můžeme využívat i prvků, které nás sice stojí úsilí, ale dokážou vydělávat peníze za nás.

Právě to jsou dovednosti, ke kterým bychom měli vést naše děti. Je na místě, aby se už od útlého věku učily, jak si naspořených peněz vážit. Vnímaly jejich hodnotu a především se naučily s nimi správně nakládat.

Vést děti k finanční gramotnosti můžete už od doby, kdy začínají počítat (cca 3-4 roky). Můžete jim dávat malé kapesné a spolu s nimi spořit korunu ke koruně na zmrzlinu nebo malou hračku. Budou si potom dané věci víc vážit.

Starší děti můžete odměňovat za šetrnost a spoření – ukazovat jim, jak funguje úročení – samozřejmě v základním principu. Je dobré, aby se děti financí nebály a naučily se mít z naspořených peněz radost. Ty už taky můžete poučit o tom, jak fungují půjčky. Inspiraci můžete najít třeba zde: https://razdvapujcka.cz/pujcka-online.

Čím dřív začnou rodiče pro své děti spořit, tím líp

Dlouhodobé spoření stojí na základním principu. Pokud dokážeme odkládat pravidelně i malou částku po velmi dlouhou dobu, dosáhneme stanoveného cíle. Stejně tak funguje i spoření pro děti. Pokud se nám podaří už od jejich narození odkládat (na předem vybraný způsob spoření) malou pravidelnou částku, můžeme jim věnovat poměrně hezké peníze na start do života.

Začněte tedy co nejdříve. Stanovte si částku, kterou dokážete odvádět i v době, kdy není peněz nazbyt. Všichni si totiž uvědomujeme, že se v životě může přihodit opravdu cokoliv a i s větší finanční rezervou někdy musíme omezovat své pravidelné výdaje na minimum.

Všichni si uvědomujeme, jaké ceny se v současné době pohybují kolem nás. Inflace postihla veškerá odvětví a odložit tak peníze na spoření není vůbec jednoduché. Zároveň se i naspořená částka snižuje o inflaci, a pokud nedokážeme pro své děti vybrat takový způsob, který ji dokáže překonat, budou výsledné cifry podstatně nižší.

Peníze bychom proto neměli nechávat jen uložené doma v obálce. Zároveň větší obnos peněz uložený doma v šuplíku může být terčem zlodějů nebo podlehnout zničení.

Rodiče využívají nejčastěji tyto 3 možnosti

Banky a další instituce se stejně jako u jiných produktů předhánějí, aby své klienty nalákaly na bonusy. U každého typu spoření ale najdeme plusy i mínusy.

Stavební spoření

V minulosti velmi oblíbeným způsobem ukládání peněz pro děti bylo stavební spoření. Peníze se totiž nehodnotí jen díky pravidelnému úroku, ale také za pomoci štědrého státního příspěvku. Ten byl do letošního roku stanovený na 10 %. Pokud se vám tedy dařilo ročně naspořit alespoň 20 000 Kč, dostalo se vám příspěvku 2 000 Kč. Od roku 2024 ale v tuto chvíli vláda rozhodla o snížení příspěvku na polovinu.

Garantovaný úrok ze strany pojišťoven se stále pohybuje kolem 6 %, což je poměrně srovnatelné s tím co nabízí běžný spořicí účet. V tuto chvíli se objevují nejvyšší nabídky stavebních spořitelen maximálně kolem 7,99 % zhodnocení úspor.

Stavební spoření se většinou váže na jméno dítěte, protože se předpokládá, že odkládáte prostředky přímo pro něj. Peníze ale může posílat kdokoliv, kdo zná číslo účtu – proto se na spoření mohou podílet i prarodiče.

Nevýhodou tohoto spoření je fakt, že jsou smlouvy uzavírané vždy na šest let. Pokud je nutné peníze vybrat dřív, nejen že přicházíte o všechny státní příspěvky, ale musíte také počítat s penále, které platíte spořitelně.

Spořicí účet

Tento způsob je často nejjednodušší cestou, jak spořit prostředky pro děti. Uložené peníze máte ze zákona pojištěné, proto se nemusíte bát, že byste o ně mohli přijít. Bohužel ale úroky na těchto účtech málokdy dokážou porazit míru inflace. V dlouhodobém horizontu tak pomalu začnou ztrácet na hodnotě.

V dnešní době je ale 6 % na konzervativní spoření, které navíc máte neustále po ruce, poměrně velmi slušné.

Konzervativní investiční fondy

Investice jako taková vždy počítá s určitou mírou rizika, že o své prostředky přijdete. Na začátek je tedy nutné říct, že se jedná o formu, kde není garantovaný výnos, ale pouze očekávaný. Pokud s investováním nemáte žádné zkušenosti a jste spíš člověk, který vyhledá pomoc u zkušených, nebojte se obrátit na finanční nebo investiční poradce.

Tento typ spoření je postavený na konzervativním přístupu k investicím. Při spoření pro své děti totiž hledáme možnost, která nám zaručí návratnost našich prostředků, alespoň ve vložené hodnotě. Prostředky investované tímto způsobem se nejčastěji vkládají do státních dluhopisů, které jsou známé svou stálostí.

Oslovte investičního specialistu

Některé investiční agentury nabízejí investiční strategie určené rodičům, kteří chtějí pouze pravidelně odkládat měsíční částku a nemají prostor sami hledat nejvýhodnější nabídky. Před samotným vstupem na investiční trh ale doporučujeme konzultaci u finančního nebo investičního poradce, který se na trhu pohybuje a pomůže vám najít ten nejvýhodnější produkt.

- Reklama -aktualita

Redakce doporučuje

Kontakt

Provozovatelem všech webů je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA
U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659
DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:
2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP
Kontaktovat nás můžete na mailu:  
Redakce: redakce@pressmedia.net

Všechny další frekventované otázky jak služba funguje a jak provést objednávku naleznete zde.