1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Víte, jak postupovat při ukončení pracovního poměru tak, abyste dodrželi všechny zákonné limity?

Redakční výběr

Už vás to v práci nebaví, našli jste si lepší místo nebo prostě jenom toužíte po nějaké životní změně a novém impulsu do života? V takových případech bude nejlepší podat u vašeho zaměstnavatele výpověď. Kdy je správný čas dát výpověď v práci a jak na to?

Aby byla vaše výpověď platná, musí být dodrženy určitá pravidla určená zákoníkem práce, konkrétně §48. Abyste nemuseli procházet zákoník, přinášíme přehled, jak při ukončení pracovního poměru postupovat .

Pracovní poměr může být podle zákoníku práce rozvázán jen následujícími způsoby, a to:

  • Zrušením ve zkušební době
  • Dohodou
  • Výpovědí
  • Okamžitým zrušením

Výpověď ve zkušební době

Výpověď ve zkušební době můžete podat vy jako zaměstnanec, ale můžete se jí také nečekaně dočkat ze strany zaměstnavatele a to bez udání důvodů. Taková výpověď však vyžaduje písemnou formu.

Dohodou

Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena písemně, přičemž zaměstnavatel musí jasně uvést důvody, které ho vedly k rozvázání poměru, pokud je o to zaměstnancem požádán.

V takové chvíli máte nárok na odstupné. Výhodou dohody je to, že se nemusí dodržet výpovědní lhůta dvou měsíců a v případě, že se tak dohodnete, můžete odejít do nového zaměstnání nebo začít podnikat v podstatě hned.

Výpověď

Výpověď je narozdíl od dohody jednostranný právní úkon – zaměstnavatel vždy musí do písemné výpovědi uvést důvody pro zrušení pracovního poměru, aby zaměstnanec nenabyl dojmu, že dostal “nespravedlivou výpověď.”

Naopak vy, jako zaměstnanec, můžete podat výpověď bez uvedení důvodů. Nejlepší je předat ji osobně.

Pracovní poměr potom končí uplynutím výpovědní lhůty, která byla stanovena ve smlouvě, nejčastěji se jedná o 2 měsíce, přičemž výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího kalendářního měsíce.

Okamžité zrušení

Okamžitě zrušit pracovní poměr lze jen ve výjimečných případech. Zaměstnavatel může dát okamžitou výpověď například zaměstnanci odsouzenému pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů.

Stejně tak můžete o okamžité zrušení pracovního poměru požádat ve výjimečných případech i vy. Například, pokud vám nebyla vyplacena mzda či plat ani po 15 dnech po uplynutí doby splatnosti.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články