1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Bakterie legionella se nekontrolovatelně množí v rozvodech vody

Redakční výběr

Krize kolem koronaviru dokázala už způsobit spoustu problémů a omezení, které nás na první pohled ani nenapadnou. Jedním z nich mohou být také nevyužívané vodovodní systémy ve veřejných budovách, ve kterých se začíná postupně nekontrolovatelně množit bakterie legionella i se všemi svými negativními účinky.

Co to vůbec legionella je a proč je nebezpečná?

Jak už název napovídá, tak se na existenci této bakterie přišlo právě kvůli onemocnění z roku 1976, kdy se vinou neudržované klimatizace nakazilo desítky lidí, kteří tam přijeli na sraz legionářů. Stalo se tak ve státě Philadelphia.

Časem se přišlo na to, že legionella způsobuje legionářskou nemoc neboli legionelózu. Jedná se o onemocnění, které je doprovázené horečkami a napadá především dýchací cesty. Tím nejfatálnějším scénářem je těžká pneumonie, přičemž dnešní lékařství při včasném zásahu dokáže životy ochránit, ale v historii patřil zápal plic mezi nejčastější onemocnění s fatálními důsledky.

Legionella se může nekontrolovatelně šířit také u nás

Legionella se nemusí nebezpečně namnožit pokud jsou dodržena některá opatření. Jedním z nich je dostatečná cirkulace vody v potrubí či pravidelná dezinfekce vody. Což ale funguje jen do té doby, kdy je voda v průtoku a nestojí dlouho uzavřená v jedné trubce. To je například současný stav spousty rozvodů ve školách, veřejných prostorech, kinech či divadlech, kam už měsíce nevkročila téměř jediná noha.

Postupným usazováním totiž tato vodní bakterie začne tvořit biofilm na stěnách trubek a rozvodů a dojde až do stádia, kdy je vrstva natolik silná, že do ní neproniknou standardní chemikálie jako je například chlor. Pokud potom vstoupí lidé do dlouho uzavřených prostor, tak mohou být v prvních dávkách vystaveny této mikrobiologické kontaminaci.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články