Chcete snížit stres, podpořit soustředění, zvýšit produktivitu a stimulovat kreativní myšlení? Naučte se meditovat a být bdělý v každém okamžiku. Máme pro vás několik rad, podle kterých bude meditace hračka.
Lidé trpí jednou velkou deformací a tou je spěch. Ve spěchu zapomínají žít a neuvědomují si krásy všedních okamžiků. S tímto problémem ale umí pomoct mindfulness, neboli všímavost.
Meditace a mindfulness pomůže zlepšit váš celkový psychický stav. Meditaci je dobré provádět každý den a před nějakou výzvou nebo těžkou situací, jako je např. rozhovor s dětmi o nepříjemných tématech.
Jak správně meditovat?
- Místo a čas – Pro ničím nerušenou meditaci je důležitý vhodná volba místa. Najděte si takový prostor, kde budete sami a nebude vás nic rozptylovat. Ideálně nějaké místo, které vás samo o sobě uklidňuje. S tím souvisí i to, že byste si měli vyhradit čas. Začněte na 5-10 minutách a časem můžete interval prodlužovat.
- Pohodlí především – udělejte si hlavně pohodlí. Najděte takovou pozici, která vám bude nejvíce vyhovovat, protože v té byste měli nějakou dobu setrvat. Časem si jistě zjistíte, která poloha je vám nejpříjemnější.
- Klid mysli – Pokuste se vypustit všechny problémy a starosti z hlavy. Uklidněte mysl a zkuste chvilku jednoduše nepřemýšlet. Zároveň se snažte mít myšlenky i emoce pod kontrolou a ty, o které nestojíte, vytěsněte.
- Dýchání – Pro zklidnění mysli vám pomůže soustředit se na svůj dech. Dýchejte zhluboka a vnímejte každý nádech a výdech. Postupně dech prodlužujte a prohlubujte. Dýchání by se mělo stát vaším záchranným bodem, jakmile vás něco rozptýlí vraťte se k dechu.
- Teď a tady – Velmi často se stává, že naše mysl i emoce se vrací zpět do minulosti nebo se soustředí na budoucnost. Snažte se toto cestování omezit a zůstaňte v přítomnosti.
Tip: Někdo může meditovat i poněkud aktivněji, např. zahradničením, běháním nebo kreslením mandal.

Mindfulness v každodenním životě
Jak jsme již řekli, mindfulness znamená plnou bdělost a všímavost. Ptáte se, jak aplikovat mindfulness v každodenním životě?
- Vychutnejte si každé sousto – Snažte se jíst v bdělém vědomí. To znamená přestat hltat a požitek z jídla si naplno užít (užijte si pohled na něj, vůni i každé jednotlivé sousto) – jídlo není jen pro zahnání hladu. To vám pomůže nejen koncentrovat se, ale i být fit a zhubnout.
- Procházka – Mindfulness je skvělé trénovat i při krátké procházce. Vnímejte a rozpoznejte vaše pocity, pohybující se svaly, ohýbání a natahování končetin. Nespěchejte, jděte klidnou chůzí. Skvělá je také bosá chůze po trávě.
- Vjemy, mysl a tělo – Mindfulness může také pomoct s bolestí či napětím. Soustřeďte na určité místo (vnitřně i z vnějšku). Popište pocit, který cítíte, např: “tohle poměrně bolí” nebo “cítím se naprosto komfortně.” A zkuste pozorovat, jaká reakce přijde od vašeho těla.
- Z rutiny k meditaci – Mindfulness může být naprosto cokoliv. I z rutinních činností lze udělat meditaci, ať už jde o čištění zubů, sprchování, vaření nebo úklid. Vždy jde jen o to, vnímat každý svůj pochyb, pocit, myšlenky a emoce.
Pokud jste dočetli až sem, doufáme, že už víte, jak na to. Najděte svou cestu k meditaci.