7.5 C
Brno
Středa, 20 března, 2024

Jak správně vybrat elektrický skútr

Redakční výběr

PR články

Elektrický skútr se pomalu, ale jistě stává hitem moderní doby v rámci městského provozu. Spalovací motor je u něho nahrazen elektromotorem, díky čemu můžeme udělat také něco pro naše životní prostředí.

Navíc je cenově dostupný, dostane se téměř všude a jeho údržba je velmi snadná. A čím se při výběru elektroskútru řídit? Napovíme v článku.

Výběr elektroskútru

Nejdříve je zásadní otázka, zda vlastníte řidičské oprávnění či nikoli. Ano, je to tak, elektroskútr je možné řídit také bez řidičáku. Musíte ale vybírat z těch, které jsou k tomu určeny.


Elektroskútr není pro každého, pro seniory je vhodnou volbou invalidní vozík.


Zejména jde o ty, které mají výkon elektromotoru omezený na 250 W, kvůli čemu nepřesáhnou maximální rychlost 25 km/h a mají pedály. Tyto elektroskútry se řadí do kategorie elektrokol a skutečně na ně nepotřebujete řidičák.

Pokud řidičák AM nebo A1 ale máte, máte na výběr z elektroskútrů bez omezení. Tyto skútry pak mohou dosahovat maximálních rychlostí v rozmezí až 70-100 km/h.

Poté, co jsme si zodpověděli tuto základní otázku, se pojďme podívat na jednotlivé parametry elektroskútrů, které byste při výběru měli zohlednit.

Výkon motoru

Bez řidičáku se musíte omezit na výše popsaných 250 W. Pokud ho máte, rozhodně zvolte vyšší výkon.

Pro nejméně náročné, kteří budou skútr využívat občasně a nebudou na něm jezdit do terénu, by mohl stačit základní model s výkonem 250 až 500 W.

Pokud ale hodláte elektroskútr využívat také v terénu, například k jízdám na ryby, poohlédněte se po mnohem vyšších výkonech v rozmezí 1500-2000 W.

Rychlost

Zde je potřebné zohlednit vzdálenost, na jakou chcete s elektroskútrem cestovat. Opět ale platí, pokud nemáte řidičák, musíte se spokojit s maximální rychlostí 25 km/h.

Pokud hledáte prostředek do městského provozu například k cestám do práce, výborně se vám bude hodit skútr s maximální rychlostí 45 km/h.

Poté existují také elektroskútry, které jsou schopny dosahovat až 100 km/h. Z těchto vybírejte, pokud chcete cestovat na velké vzdálenosti.

Baterie

Na výběr máte ze 2 typů – olověné nebo lithiové. Olověné jsou levnější, ale po každé jízdě se musí nabíjet. Za lithiové je potřebné připlatit, mohou mít ale delší životnost a jsou také o dost lehčí.

Od baterie se odvíjí také dojezdová vzdálenost. Po městě určitě stačí skútry s dojezdem 40 km, na cestování mezi městy ale hledejte spíše ty s dojezdem mezi 80-120 km.

Nosnost

Na ní nezapomeňte, elektroskútr není auto. Standardem je 120 kg. Pokud chcete vozit také spolujezdce, měli byste vybírat z elektrických skútrů, které dokáží uvézt až 180 kg.

Brzdy

Při nízkých rychlostech do 25 km/h není potřebné velmi brzdy řešit. Při elektroskútrech, které mohou dosáhnout 50 km/h a více, byste se ale měli ohlížet po modelech, které mají kotoučové brzdy. Ty jsou efektivnější než brzdy bubnové.

Cena

A na závěr cena. To většinou kupujícího zajímá nejvíc. Ta se ale odvíjí od parametrů, které jsme již popsali. Čím rychlejší a výkonnější elektroskútr, tím samozřejmě také vyšší cena.

Modely s maximální rychlostí 45 km/h se mohou pohybovat v cenové hladině 30 000-40 000 Kč. Pokud chcete na elektroskútru svištět 100 km/h do jiného města, je potřebné počítat s cenou někde kolem 100 000 Kč.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

Redakce doporučuje

Kontakt

Provozovatelem všech webů je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA
U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659
DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:
2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP
Kontaktovat nás můžete na mailu:  
Redakce: info@press-media.cz

Všechny další frekventované otázky jak služba funguje a jak provést objednávku naleznete zde.