Pro některé mohou být klasické kazetové markýzy pojmem, o kterém si myslí, že ho nezná. Jenže je potkáváme skoro denně. Staly se totiž důležitým architektonickým prvkem, který používají hojně nejen různé restaurace a hotely, ale také se těší velké oblibě při stavbě nových rodinných domků.
Princip kazetové markýzy MHZ
Princip markýzy je velice jednoduchý. Jde o to, že je klasická plátěná zástěna připojena na jednoduchý mechanismus, který pracuje na bázi stahujícího se ramene. Samotná markýza je namotaná na otočné roletě, odkud se postupně vine.
Jakmile markýza dostane povel k vytažením nebo zatažení, tak dochází k protahování dvou většinou hliníkových vzpěr na stranách markýzy. Ty připomínají tvar lokte, nebo klínu a čím více jsou protaženy, tím víc je samotná markýza vyrolovaná.
Intuitivní jednoduché ovládání
Jednou z důležitých výhod je ovládání kazetové markýzy MHZ, který se často objevuje rovnou ve dvou variantách. Jedna z nich je čistě manuální, kdy lze markýzu ovládat pomocí speciální týče, která se po zasazení do navijáku použije jako manuální vodítko. Tou druhou je potom jednoduché dálkové ovládání. Mnohdy také máte možnost zakoupit markýzu, která spojuje obě dvě technologie.
Co může markýzu ohrozit?
Markýzy nemají příliš mnoho nebezpečných slabin. Většinou je lze zásadně porušit jen tím, že dojde k protržení látkové části, která tvoří zástěnu. Mechanismus jako takový je jinak bytelný a běžně bez jakýchkoliv závad.
Je proto potřeba dávat hlavně při instalaci pozor na špičaté a ostré předměty, o které by se mohla i kvalitně vyztužená látka rychle penetrovat. Mimo toho je potom potřeba dávat pozor, když je markýza vytažená v dešti a sněžení. Při některém náklonu se totiž může stát, že se v ní zachytává voda. Ta potom svojí váhou riskuje protržení látky, nebo dokonce poškození mechanismu. Jednoduchých částečným zatažením se dá rychle vyčistit.