back to top
9.3 C
Brno
Pondělí, 5 května, 2025

Jak zlepšit kvalitu spánku? Pomoci může Melatonin!

Redakční výběr

PR články

Problémy se spánkem nejsou pouze otravnou záležitostí. Mohou totiž narušovat naši náladu, pozornost, paměť i celkový psychický a fyzický stav. Proto pokud se potíže se spaním objeví nebo je váš spánek nekvalitní, vyplatí se začít hledat řešení.

Pokud vás už nějaký ten pátek problémy se spánkem nebo jeho kvalitou trápí, určitě jste vyzkoušeli už mnoho způsobů, jak se těchto potíží zbavit.

Často lidé zpočátku sáhnou po bylinkách, jako je například meduňka, která má zklidňující účinky na celý organismus a pomáhá navodit klidný spánek. Dalšími pomocníky může být aromaterapie, meditace, čerstvý vzduch a další.

Možná, že už jste slyšeli i o melatoninu. Víte jaké jsou kvality tohoto hormonu a jak můžete kvalitu svého spánku díky němu zlepšit?

Co je to melatonin?

Pro začátek bychom vám rádi vysvětlili, co je to melatonin. Melatonin je hormon, který se přirozeně tvoří v lidském mozku, konkrétně v šišince mozkové a je důležitý pro kvalitní spánek člověka.

Lidské tělo si je schopno melatonin tvořit samo, pokud ho je ale nedostatek, může docházet k různým poruchám spánku. Zvýšit jeho hodnotu můžete prostřednictvím doplňků stravy, ale také přirozenou cestou.

Melatonin jako doplněk stravy

Pokud vaše tělo netvoří dostatek melatoninu, můžete ho začít užívat jako doplněk stravy. Obvykle pro dosažení kýženého výsledku, tedy rychlejšího usínání, stačí užívat 1 mg melatoninu před spaním.

Užívat můžete klasické tablety nebo rozpustné pastilky. V některých případech jsou takové doplňky stravy dále obohaceny o extrakty některých bylinek, které také podporují klidné usínání. Mezi ty patří například meduňka, mučenka nebo heřmánek.

Kdo často melatonin jako doplněk stravy užívá?

Melatonin jakožto doplněk stravy neužívají pouze lidé, kteří mají problémy se spánkem. Může pomoci také starším lidem, u kterých je produkce melatoninu jejich tělem nízká. V průběhu života se totiž produkce přirozeného melatoninu organismem člověka snižuje.

Melatonin je také skvělou pomůckou pro cestovatele. Pokud vás čeká cesta letadlem přes několik časových pásem, pravděpodobně se setkáte s jet lagem a únavou z časového posunu. I s tím může doplněk stravy pomoci.

Třetí skupinou lidí, která z příznivých účinků melatoninu těží jsou osoby pracující ve směnovém provozu a spí po nočních v průběhu dne.

TIP: Víte, jak můžete řešit poruchy spánku?

Přirozený melatonin

Produkce melatoninu je závislá na světle – čím méně světla, tím více melatoninu. Obecně také platí, že produkce melatoninu lidským tělem se v průběhu života zkracuje, nejvyšší produkci vykazují kojenci, nejmenší naopak senioři.

Jak podpořit tvorbu melatoninu?

Banány – potravina pro tvorbu melatoninu.

Tvorbu melatoninu lze v lidském těle podpořit různými způsoby. Například konzumací některých potravin.

Jezte potraviny pro podporu tvorby melatoninu

Víte, jaké potraviny mohou tvorbu melatoninu podpořit? Patří mezi ně:

  • Banány
  • Rajčata
  • Višně
  • Droždí
  • Potraviny bohaté na vápník jako luštěniny, ořechy a semínka
  • Potraviny bohaté na hořčík jako mák nebo červená řepa

a další.

Usínejte ve tmě

Pokud chcete zvýšit produkci melatoninu vlastním tělem, usínejte v naprosté tmě. Zapomeňte na nejrůznější lampičky nebo světlo z různých displejů. Čím méně světla bude kolem vás při spánku, tím lépe se vám bude pravděpodobně spát.

Můžete se také pokusit snížit množství světla, které proniká do místnosti zvenčí. Pořiďte si například zatemňovací rolety. Pomoci vám může také maska na oči.

Řekněte ne elektronice před spaním

Elektronika je dobrým sluhou, ale zlým pánem. I když přináší do našeho života mnoho výhod, pro náš spánek vhodná není. Elektromagnetické záření, které elektronická zařízení vyzařují, brání našemu tělu relaxovat a tvorba melatoninu neprobíhá optimálně.

Neusínejte tedy s mobilem ani při zapnuté televizi, doporučuje se také vypínat na noc Wi-Fi a elektroniku oddálit od své postele.

Elektronika před spaním

Eliminujte modré světlo

Je dobré také blokovat modré světlo, které z elektroniky vyzařuje. Modrá složka světla opět zpomaluje tvorbu melatoninu. V ideálním případě by mělo být modré světlo blokováno už 3 hodiny před spaním.

Zklidňujte své tělo

Horká vana před spaním – zklidnění těla.

Pokud stále hledáte způsob, jak zlepšit kvalitu svého spánku, myslete také na kvalitní zklidnění mysli.

Snažte se večer hodit se do pohody a vyhnout se stresu, který má negativní vliv na tvorbu melatoninu. Pomoci se zklidněním vám může také horká vana, meditace, dechová cvičení a další relaxační techniky.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

Redakce doporučuje

Kontakt

Provozovatelem všech webů je
Ing. Vítězslav Kotík, MBA
U Michelského mlýna 1535
Praha 4
140 00

IČO: 42143659
DIČ: CZ7211162761

Bankovní spojení:
2001807788/2010
IBAN: CZ12 2010 0000 0020 0180 7788
SWIFT: FIOBCZPP
Kontaktovat nás můžete na mailu:  
Redakce: redakce@pressmedia.net

Všechny další frekventované otázky jak služba funguje a jak provést objednávku naleznete zde.