1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

„Go za gorilou“ pomáhá nejen horským gorilám

Redakční výběr

Není vám lhostejný osud ohrožených druhů? Vypravte se za horskými gorilami do útrob deštného ugandského pralesa. Do afrických končin vás vezme dokument „Go za Gorilou„, který sleduje výpravu zdánlivě nesourodých lidí, které jedno spojuje – touha pomáhat tam, kde je potřeba.

Expedice „Go za Gorilou“, o níž je stejnojmenný dokument z roku 2019, se vypravila do africké Ugandy přímo do jádra deštného pralesa, kde žijí poslední horské gorily. Výprava byla vyvrcholením půlročního projektu Mountain Gorilla Coffee, která z dané oblasti dováží kvalitní a ekologicky pěstovanou kávu a kakaové boby. Celý projekt podporuje spolek Bolíto, který pomáhá dětem s popáleninami, a také organizace Gorilla Doctors, která pečuje o poslední zbylé horské gorily. 

Dobrá káva, čokoláda a chuť pomáhat ohroženým tvorům

Dokument pojednává o prvním ročníku projektu a dokumentuje příběh o naději, dobrodružství, kávě i plnění snů. Expedice se účastnil IT specialista Michal Suchý, patron značky Mountain Gorilla Coffee, zpěvák Kamil Střihavka, desetiletý Pepík Zeman, který utrpěl vážný popáleninový úraz i odborný ošetřovatel a primatolog, „gorilí táta“ Marek Ždánský. 

Expedici dokumentovali Jarmila Štuková a Jan Gregor, kteří zachytili příběh věkově i profesně rozdílných lidí, které svede dohromady touha po dobrodružství a vůle překonávat životní překážky. 

Na světě jich je už jen tisícovka

Právě horské gorily patří v posledních letech mezi velmi ohrožené druhy. Vyskytují se v jediné oblasti na hranicích Rwandy, Konga a Ugandy. Jedná se o druhého největšího primáta na světě, oproti dalším druhům goril má hustší srst a nápadně dlouhé černé chlupy na temeni hlavy a horních končetinách. Odborníci k roku 2018 odhadují, že na světě žije zhruba 1000 jedinců, z nichž 60 % je pohlavně zralých. Důležitou roli v jejich ochraně hrají také správy národních parků, které zřizují jednotlivé země, nicméně jejich provoz je finančně náročný. 

Podpořte horské gorily i vy

Na e-shopu Mountain-gorilla.cz můžete sami zakoupením zrnkové kávy nebo kakaových bobů přispět na pomoc horským gorilám. Část prodeje z produktů poputuje na záchranu horských goril – vybrat si můžete dárkové degustační balíčky, čeká na vás také velký výběr kvalitní zrnkové kávy i čokolády. Ty mimo jiné neobsahují žádný palmový olej a jsou vyráběny výlučně z místních kakaových bobů.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články