4 C
Prague
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Kdy se vyplatí využít profesionální jazykovou korekturu

Redakční výběr

Česky umí přece každý, myslí si mnoho lidí. Proč to není pravda a kdy se vyplatí využít profesionální jazykovou korekturu?

Proč se vyplatí jazyková korektura

Obsáhlá firemní dokumentace, kniha, která se chystá do tisku, závěrečná práce na vysoké škole, ale i texty pro vaši online prezentaci, to je jen zlomek případů, během nichž se vyplatí oslovit profesionála kvůli korekturám.

Texty bez chyb nejen působí lepším dojmem a dávají najevo, že si pisatel dal na jejich přípravě skutečně záležet. Jazyk je především nástrojem, který využíváme k tomu, abychom si vzájemně porozuměli.

Texty obsahující chyby jednoznačně mohou vzájemné porozumění znesnadnit, případně dokonce autorovo sdělení nežádoucím způsobem zkreslit. V podmínkách vysokých škol může precizní korektura bakalářské či diplomové práce dokonce zabránit jejímu zhoršenému hodnocení.

Chyby v textu se mohou dokonce negativně podepsat na prodeji vašich výrobků a služeb. Web bez korektury nevzbuzuje přílišnou důvěru zákazníků.

V rámci marketingové komunikace dokáže zkušený korektor z textu nejen odstranit hrubé chyby i nepozorností vzniklé překlepy. Zvládne jej i sjednotit, přeskupit myšlenky tak, aby byly pro čtenáře snadno uchopitelné a na první pohled zdůrazní to nejdůležitější.

Stejně tak je schopen článek či jiný útvar zpřístupnit pro běžného čtenáře, který nemusí rozumět odborným termínům nebo oborovému slangu. Navíc při korekci textu odborník s přesahem do marketingu odladí váš komunikační styl tak, aby byl jednotný napříč různými komunikačními kanály.

Korektura vám jednoznačně nezabere cenný čas, který potřebujete již věnovat jiným procesům. Byť je ideální s ní v časovém harmonogramu předem počítat, jsou profesionální korektoři schopni vzít v potaz i expres službu v okamžiku, kdy už vás čas skutečně tlačí.

Proč korekturu textu svěřit odborníkům

Korektury bakalářské práce přece nejsou potřeba, stačí text před odevzdáním svěřit kamarádce nebo dát k přečtení rodinným příslušníkům. To je rozšířený omyl.

Stejně tak nestačí strojová korektura. Automatické opravy sice mohou napomoci odfiltrovat nejrůznější překlepy, na složitější gramatické jevy, jako je shoda přísudku s podmětem, jsou dosud však počítačové programy krátké a lidský faktor zaručeně nenahradí.

Český jazyk je řečí velmi rozmanitou a komplikovanou. Řada lidí, která se domnívá, že jej bezchybně ovládá, má ve znalostech značné rezervy. Je tak zapotřebí svěřit text skutečnému odborníkovi, který má vystudovanou bohemistiku či příbuzný obor a důkladně ovládá gramatiku se všemi přidruženými obory, jako je stylistika či morfologie.

Profesionální korektoři např. Korektorkatextu.cz se také specializují na konkrétní odvětví a nečiní jim proto potíže revize odborného textu. Laik nemusí všem pasážím rozumět a nedokáže tak vůbec adekvátně posoudit, zda je text napsán vhodně.

Možná jste i vy sami odborníky, kteří jsou si v češtině jisti, ve vlastním textu však můžeme trpět silnými sklony chyby jednoduše přehlížet, neboť svůj text dobře znáte. Další „oči“ tak fungují jako velmi kvalitní „pojistka“ a vyplatí se korektora povolat i za těchto okolností.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články