1.5 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Svářečka na hliník: Jak na správné svařování tohoto materiálu?

Redakční výběr

Hliník má v průmyslu značný význam, své místo proto najde i při svařování. Vzhledem k jeho specifickým vlastnostem je však třeba s ním také správně zacházet. Proto se nabízí určité tipy, nezbytná je samozřejmě i kvalitní svářečka na hliník.

Hliník

S hliníkem se pravděpodobně v určité formě setkal již každý z nás. Typický je svou lehkostí, nízkou pevností a odolností a stříbřitou barvou. Mezi jeho výhody patří možnost dobře ho tvarovat, přičemž má velmi dobrou tepelnou i elektrickou vodivost. Pro svařování je velmi důležité znát také jeho další vlastnost – rychlou tvorbu pasivační vrstvy oxidu na povrchu. Ta sice materiál chrání před korozí, ovšem při svařování je značnou komplikací celého procesu. Prvotní nutnou investicí je vhodná svářečka, ovšem i mnoho znalostí.

Tipy pro svařování

Kvalitní svařovací technika vám práci s hliníkem může značně usnadnit. Velmi důležité je dbát na inertní atmosféru. Proto jsou využívány zejména svářecí postupy jako TIG nebo MIG v kombinaci s ochrannými plyny argonem či heliem. Využít lze také jejich směsi s dusíkem. Při svařování hliníku je nutné pečlivé čištění svařovaných částí – odstranění mechanických nečistot, odmaštění a v neposlední řadě zabroušení. Tím dochází k odstranění oxidu hliníku z povrchu.

Další možnosti

Svářecí technika umožňující metody TIG a MIG nejsou jedinou možností. Poskytují však kvalitní spoje, a hlavně rychlé svařování, proto jsou oblíbenou volbou. Krom toho lze však pro svařování hliníku využít i jiné postupy. Svařování plamenem, třením, či svařování obalenou elektrodou. I pro tyto metody platí přísné podmínky, například pečlivé vysušení elektrod, abyste předešli problémům s vodíkem při svařování obalenou elektrodou.

Hliník nabízí skvělé vlastnosti, ačkoliv je jeho svařování poměrně složité, je hojně využíván. Je důležité držet se základních pravidel pro úspěšné svařování.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články