4 C
Prague
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Vyšší bezpečnost na cestách a lepší viditelnost díky reflexním prvkům?

Redakční výběr

Ať už jdete na procházku, vracíte se z návštěvy, ze školy či z práce nebo se chystáte na delší výlet, měli byste být připraveni. Rozvoj silniční dopravy je pro nás všechny velkým přínosem. Na druhou stranu tak vzniká čím dál více rizika pro chodce.

Nejdůležitější pravidlo při pohybu v blízkosti silnic, které by měl znát každý, je pravidlo: “Vidět a být viděn.”

Pojďme se podívat na to, jak můžeme zvýšit svou viditelnost a tím i bezpečnost na cestách.

Viditelnost barev

Možná někoho z vás napadne, že omezení viditelnosti je pouze v noci. Ale to není úplně pravda. I za bílého dne může dojít k situacím, kdy se viditelnost značně snižuje – mlha, silný déšť, padající sníh. Viditelnost každého objektu na silnici (chodce, cyklisty, automobilu atd.) se odvíjí od barevnosti jeho oblečení a kontrastu s pozadím.

Každý řidič reaguje se zpožděním. To znamená, že čím dříve vás uvidí, tím dříve může zareagovat. Samozřejmě použití barev se odvíjí od situace.

Modrá

Pokud máte na sobě oblečení modré barvy, vaše viditelnost není příliš vysoká. Řidič si vás ve tmě všimne až v blízkosti 18ti metrů. A přiznejme si, to není příliš mnoho, aby mohl svou jízdu řádně přizpůsobit.

Červená

Červená barva je na tom o něco málo lépe. Průměrná vzdálenost, ve které si vás řidič může v noci všimnout 24 metrů. Ani to není nestačí na řádnou reakci, protože brzdná dráha auta, které jede 50 km/h je průměrně 28 metrů.

Žlutá

U žluté barvy už se pomalu zvyšuje vaše bezpečnost. Její viditelnost sahá až na 37 metrů. Nicméně ani tak to není dost.

Bílá

Bílá barva je poměrně dobře viditelná. Řidič ji vidí až na vzdálenost 55 metrů. Pokud auto nepojede víc než 80 km/h stihne včas zabrzdit.

Fluorescenční materiály

Tyto materiály jsou vhodné na použití za denního světla a za soumraku. Je z nich vyrobeno dopravní značení, osobní vesty atd. Tyto materiály pohlcují UV záření, které pak vyzařují nazpět s nižší energií ale delší vlnovou délkou.

Reflexní materiály

Reflexní pásky a oblečení fungují jako odrazka. Světelné paprsky dopadají na povrch reflexního materiálu a odráží se zpět. Jejich výhodou je to, že jsou řidičem zaznamenány jako kontrast s tmavým okolím až na vzdálenost 200 metrů.

Na závěr bychom si měli říct, že je nutné vést děti k samostatnosti a zodpovědnosti tak, že tyto pravidla budou znát. Pokud naučíte děti nosit reflexní prvky a řádně se chovat na komunikacích, nebudete se o ně bát a budete věřit v jejich znalosti.

Tip na konec: Pokud nemáte zrovna reflexní oblečení, ale cesta za snížené viditelnosti je nutná. Rozsviťte si alespoň baterku – světlo na telefonu máme všichni. Tak přispějete k bezpečnosti své i okolí.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články