4 C
Prague
Pondělí, 28 listopadu, 2022

DPP nebo DPČ? Co se vám vyplatí víc?

Redakční výběr

Sháníte brigádu, přivýdělek k mateřské nebo se zkrátka nechce upisovat pracovní smlouvou? V takovém případě je vhodným řešením práce na DPP nebo DPČ. Jaká z dohod pro vás bude výhodnější? Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět, říká ing. Ludmila Šťastná ze společnosti 123jobs Media, provozovatele pracovních portálů a náborových aplikací.

DPP

Dohoda o provedení práce patří k nejčastěji využívaným formám spolupráce. Mají ji rádi zaměstnanci i zaměstnavatelé. Administrativně je nenáročná, a pokud si na ní nevyděláte více než 10 000 Kč měsíčně, nemusíte řešit sociální ani zdravotní pojištění. 

DPP lze uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů. Pro každého ale smíte odpracovat maximálně 300 hodin za rok.  

Jestliže společně s dohodou podepíšete i růžové prohlášení (prohlášení k dani) a budete uplatňovat základní slevu na poplatníka, při výdělku do 10 000 Kč si s daněmi ani daňovým přiznáním hlavu lámat nemusíte. 

DPČ

Dohoda o pracovní činnosti se uzavírá při dlouhodobějších brigádách. Stejně jako DPP má svá pro a proti. Výhodou je, že výdělek z DPČ se započítává do důchodu. Proti mluví odvody na sociálním a zdravotním pojištění, které budete muset řešit už při překročení měsíčního výdělku 2 999 Kč. 

DPČ je stejně jako DPP omezena počtem hodin, který nesmí překročit 20 hodin týdně. Pokud plánujete odpracovat více než 300 hodin za rok a nechcete se vázat klasickým pracovním poměrem, budete muset sáhnout po DPČ.

Výhody dohod

S prací na dohodu nejste nikde vázaní. Výpovědní lhůta trvá pouze 15 dní od doručení výpovědi, kterou můžete podat i bez udání důvodu. 

Nevýhody dohod

Při práci na dohodu vám nevzniká nárok na dovolenou, na náhradu mzdy, ani na náhradu cestovních výdajů. Po vzájemné dohodě obou stran je ale možné nároky do smlouvy doplnit. 

Při práci na DPP nebo DPČ nemáte nárok na příplatky za práci během víkendů a státních svátků. 

Jak je to se studenty

Za studenty hradí sociální a zdravotní pojištění (v případě dálkového studia pouze zdravotní pojištění) stát, proto se rozhodují čistě podle rozsahu odpracovaných hodin. Slevu na studenta lze uplatnit u obou dohod. 

Tisíce nabídek práce a brigád najdete na našich pracovních portálech 123jobs.cz, Abecedaprace.cz nebo Nejlepsibrigady.cz. Podnikatelům OSVČ, školským a státním institucím nabízíme možnost vložení inzerce práce zdarma. Pro firmy máme výhodné ceny jednorázové i dlouhodobé inzerce volných pracovním míst.

123jobs

123jobs media

123jobs recenze

123jobs media recenze

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články