1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Jak mít podloženou pracovní nebo brigádní smlouvu?

Redakční výběr

Abyste se vyhnuli jakýmkoliv potížím se zaměstnavateli, úřady i pojišťovnami, tak je potřeba mít jakoukoliv pracovní činnost adekvátně podloženou pracovní nebo brigádní smlouvou. Máte tak jistotu, že dostanete zaplaceno a případně máte v rukou podstatný papír, pokud za vás někdo přestane odvádět pojištění a odvody. Jaké nejčastější smlouvy můžete při hledání práce potkat? radí specialistka na nábor zaměstnanců z oblíbeného pracovního portálu 123jobs.cz .

Pracovní smlouva na dobu určitou a neurčitou

Základní pracovní smlouva se používá v případě, že nastupujete do plnohodnotné práce, nikoliv brigády. Minimální hodinová sazba měsíčně se tu orientačně pohybuje kolem 150 hodin na plný úvazek. V rámci smlouvy máte stanovené veškeré platové i pracovní podmínky, a naopak jsou zde uvedeny i veškerá vaše práva a zodpovědnosti, které při práci musíte plnit. 

Smlouvy se vypisují na dobu určitou a neurčitou. Většinou napoprvé dostáváte smlouvu na dobu určitou, například na jeden rok, kdy si oboustranně jak zaměstnavatel, tak zaměstnanec ponechává otevřená dvířka při případné nespokojenosti. Pokud ale vše šlape, jak má, tak zdravé firmy s budoucností nabízejí po první pracovní smlouvě rovnou dohodu na dobu neurčitou, čímž se stáváte zaměstnancem společnosti v dlouhodobém horizontu bez plánu krátkodobě opustit zaměstnání.

Brigádnické dohody o provedení práce

Dohoda o provedení práce je základním druhem smlouvy, pokud se chystáte na krátkodobou pracovní činnost, nebo práci formou brigády. Zkráceně DPP funguje k tomu, aby chránila jak zaměstnance v tom ohledu, že dostane zaplaceno, tak i zaměstnavatele v ohledu práv a povinností zaměstnance.

Standardně jsou v ní uvedeny obě dvě smluvní strany a poté náležitosti k samotnému pracovníku úkonu. Jako základní se uvádí místo pracoviště, hodinový rozsah práce, ocenění za práci a pochopitelně pracovní úkony, které jsou od vás v rámci DPP očekávány. DPP nemá výpovědní lhůtu, pokud není stanoveno jinak přímo v dohodě.

Tisíce nabídek inzerce práce a brigád najdete na stránkách našich job portálů Personalistka.cz a 123jobs.cz . Podnikatelům OSVČ, školským, státním a neziskovým organizacím nabízíme vložení inzerce práce zdarma, firmám pak výhodné cenové balíčky pro jednorázovou i dlouhodobou inzerci pracovních nabídek.

123jobs

123jobs media

123jobs recenze

123jobs media recenze

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články