4 C
Prague
Pondělí, 28 listopadu, 2022

Dotace na novostavbu. Jak na ni?

Redakční výběr

Stejně jako v uplynulém roce, i letos je možné získat dotaci na novostavbu, dotaci na výměnu oken nebo třeba dotaci na zateplení. Opět totiž funguje dotační program Nová zelená úsporám, který patří dlouhodobě k oblíbeným. Nemůžeme se tedy divit tomu, že i letos byl s takovou pompou a slávou spuštěn. Zaměřme se nyní na dotaci na novostavbu, o kterou je v posledních měsících opravdu velký zájem. Kdy je možné ji získat nebo jak ji získat?

Kdy je možné získat dotaci na novostavbu?

Stejně jako v případě získávání dotací na jiné věci, tak i v případě získávání dotací na novostavbu je stanoveno několik pravidel, které se musí dodržet, aby byla dotace udělena. V případě dotací na novostavbu musí být maximální velikost novostavby rodinného domu omezená na 350 metrů čtverečních celkové energeticky vztažné plochy. 

Zároveň také platí, že čím úspornější dům postavíte, tím více na dotaci získáte. Jak již název dotačního programu napovídá, podporovány jsou úsporná zařízení. Čím více jich v domě budete mít a čím menší energetickou náročnost budete vykazovat, tím vyšší může být dotace, kterou z dotačního programu získáte. 

Při přidělování dotací se program zaměřuje především na zjišťování měrné roční spotřeby tepla na vytápění, dále poté na měrnou neobnovitelnou primární energii a kromě toho také na součinitel prostupu tepla jednotlivých konstrukcí. Zajímá je taky průvzdušnost obálky budovy nebo nejvyšší denní teplota vzduchu v místnosti během parného léta. 

Kdo může získat dotaci na novostavbu?

Máte v plánu o dotaci na novostavbu požádat, ale nejste si jistí tím, jestli na ni právě vy máte nárok? V takovém případě je načase si prozradit, kdo má vlastně nárok na dotaci na novostavbu. Nárok má pouze fyzická osoba, která je vlastníkem dané nemovitosti – tedy prvním vlastníkem nemovitosti. Dotaci tedy v praxi dostává ten, kdo nejen dům postaví a dokončí, ale kdo zároveň plní veškerá kritéria stanovená dotačním programem.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články