1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Symbolika srdce ve starověkém Egyptě

Redakční výběr

Kdo je zvyklý na valentýnské srdce západní kultury, může být egyptským pojetím srdce překvapen. Jejich ztvárnění srdce vypadá spíše jako váza s uchy. Srdce egyptské ikonografie je poměrně věrným zobrazením části srdce ovce. „Držadla“ odpovídají napojení žil a tepen na orgán.

Egypťané si již na počátku své historie uvědomili souvislost srdce s tepem. Ve staroegyptském lékařském pojednání o srdci se uvádí, že „mluví v cévách všech údů“. Není tedy překvapivé, že věřili, že v srdci je uložena mysl a duše jedince.

Jiný egyptský autor důrazně prohlásil, že „úkony paží, pohyby nohou a pohyby všech ostatních údů se dějí podle příkazů srdce, které je zplodilo„. O mrtvých se někdy říkalo, že jejich srdce „odešlo“, protože se věřilo, že srdce je centrem životní síly člověka.

Právě srdce se při soudu o potápění zemřelých v síni Ma’at vážilo s pírkem pravdy. Srdce nezatížené tíhou hříchu a zkaženosti se vyrovnávalo s pírkem a jeho majitel se těšil z věčného posmrtného života.

Chcete se dozvědět něco o hvězdách, osudech lidí a znameních? Jak o činských znameních, tak normálního klasického zvěrokruhu? Určitě navštivte náš blog o těchto věcech, kromě jiného. Máme pro Vás připraven například článek o znamení střelce nebo o znamení štíra.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články