1.1 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022

Jak poznat, že jsem závislý?

Redakční výběr

Jdi na terapii nebo adiktologii! Možná vám opakovaně říká vaše okolí. Domnívá se totiž, že patříte k závislým jedincům. Vy jste však opačného názoru. Myslíte si, že užívání návykové látky ještě není závislost. Nebo máte pocit, že se u vás tento jev zatím nerozvinul natolik, aby s sebou přinesl i znatelné problémy projevující se v osobním i profesním životě. Pro klid vašich blízkých, stejně jako pro klid sebe samotného se vyplatí vědět, jak poznat, že závislým jste. 

Pohání vás silná touha užívat látku

Diagnóza syndromu závislosti se stanovuje ve chvíli, kdy po dobu alespoň jednoho měsíce nebo kdy opakovaně v rámci jednoho roku dojde k silné touze užívat látku. Pokud vás tato silná touha pohání, jestli máte nezvladatelnou chuť užít danou látku, ať už je to cokoliv, o závislost se skutečně může jednat. Když se k tomu přidají potíže v kontrole užívání léků, je diagnóza jasná.

Potížemi v kontrole užívání léků se rozumí ty, kdy nedodržujete předem stanovené a doporučené množství. Víte sice, že máte nějaké pracovní nebo studijní povinnosti, přesto si dopřejete větší dávku, než je doporučováno, jelikož po ní doslova prahnete. V tomto případě už mluvíme o velkém problému, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc. 

Máte absťáky?

Prozrazujícím jevem je také absťák čili somatický odvykací stav, který nastává v okamžiku, kdy si tělo přivykne na nějakou látku a její nedostatek nesnese. To se projevuje různými tělesnými příznaky, jako je zvýšená podrážděnost nebo nutkání vyhledávat danou látku a opětovaně ji užít. 

Bohužel už vám jako na začátku nestačí malá dávka, ať už mluvíme o lécích nebo drogách. Se závislostí dochází také ke zvýšené toleranci k účinku látky. Jinými slovy abyste dosáhli kýženého efektu, musíte užívat stále větší množství látky. Jinak nebudou vaše potřeby uspokojeny. 

Nulový osobní a profesní život

Závislost s sebou nese také redukci jiných zálib. Nejen, že nejste schopní fungovat v pracovním životě, ale také máte nulový osobní život. Jiné činnosti, než užívání dané látky vás nenaplňuje a nebaví. svůj veškerý čas chcete věnovat jen a pouze tomu, že látku získáte a užíváte nebo že se z ní zotavujete a pak jedete nanovo.

- Reklama -aktualita

Mohlo by vás zajímat:

- Komerční sdělení -PR články

Redakce doporučuje

PR články